لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
خانه » آرایش و زیبایی » برنزه‌ کردن با آب‌هویج، آب‌گوجه و دلستر!

برنزه‌ کردن با آب‌هویج، آب‌گوجه و دلستر!

برنزه‌ کردن با آب‌هویج، آب‌گوجه و دلستر!


قهوه، آب‌هویج، آب‌گوجه، آبلیمو و دلستر که تا چندی پیش فقط مصرف خوراکی داشتند امروزه در استخر‌ها تغییر کاربری داده و از آنها می‌توان برای برنزه کردن پوست نیز استفاده کرد. تابستان وقتی در استخرهای روباز راه می‌روید با صحنه‌های جالب و عجیبی روبه‌رو می‌شوید.

صحنه‌هایی که در هیچ فصل و مکان دیگری دیده نمی‌شود، هرکسی در حال بروز یک خلاقیت از خود است. مالیدن مواد و مایعاتی از جمله بتادین، قهوه، آب‌هویج، آب‌گوجه و ترکیبی از این مواد به بدن برای برنزه شدن و البته خوش‌رنگ‌تر شدن است.

به نظر می‌رسد تب برنزه کردن مسری است و فقط مربوط به یک قشر یا حتی جنس خاص نمی‌شود. تا چندی پیش فقط دخترهای جوان اقدام به برنزه شدن خود می‌کردند، ولی در حال حاضر پسرها هم از میدان عقب نمانده و آنها نیز از تکنیک‌های خاص خود برای برنزه کردن استفاده می‌کنند.

ناگفته نماند که همچنان خلاقیت در آماده کردن موادی برای برنزه کردن در دختران بیشتر است و آنها مقام اول را دارند. مایعی که به بدنش می‌زند، هیچ شباهتی به لوسیون‌های برنزه‌کننده و روغن بچه ندارد. هر چی با خود فکر می‌کنی نمی‌توانی تشخیص بدهی آن ماده چیست.

می‌گوید: «ترکیب قهوه، روغن زیتون و نمک، باعث می‌شه خوش‌رنگ‌تر بشم. به جای اینکه رنگم سیاه بشه قهوه‌ای می‌شم. خودم کشف‌اش کردم!»

کمی آن طرف‌تر، این ماده هم نه شباهتی به لوسیون دارد و نه به ترکیب قهوه، روغن زیتون و نمک. این دختر جوان می‌گوید: «آب‌گوجه است از دوستانم یاد گرفتم. روی پوست من بهتر از روغن بچه جواب میده.»

یک دانشجوی فوق‌لیسانس، ۲۵ ساله از دلستر برای برنزه کردن خود استفاده می‌کند. می‌گوید: «بهم ثابت شده که این‌طوری خوش‌رنگ‌تر می‌شم.» هیچ‌کدام از آنها نمی‌دانند که این مواد هیچ تاثیری در برنزه شدن ندارند. به نظر می‌رسد برنزه کردن فقط مربوط به حمام آفتاب گرفتن در استخرها نمی‌شود. به عبارتی آفتاب گرفتن شرط لازم و کافی برای این عمل است. پس در هر مکانی که آفتاب وجود داشته باشد، می‌توان بساط برنزه کردن را پهن کرد.

بابک، ۲۳ ساله، دانشجوی مقطع لیسانس از این شرط لازم و کافی استفاده کرده است و می‌گوید: «من در پشت‌بام خانه حمام آفتاب می‌گیرم، این‌طوری پولی هم برای استخر پرداخت نمی‌کنم تا هر زمانی هم خواستم می‌توانم در آفتاب بمانم.»

عوارض برنزه کردن
برنزه کردن میزان ابتلا به سرطان پوست را تشدید می‌کند. پوست‌پوست شدن بدن و ظاهر شدن کک‌ومک روی آن از عوارض شایع برنزه کردن است. در بعضی موارد حتی مشکلات بیشتری نیز به وجود آمده است.

دختر جوانی، ۲۶ ساله در شمال کشور برای برنزه کردن از تراس خانه استفاده می‌کرد. به خیال اینکه در خانه است و دیگر محدودیتی ندارد، زمان زیادی را در آفتاب می‌ماند. در پایان روز با تاول‌های بزرگ چرکی روی پوست خود مواجه شد و تاوانی به بزرگی آن تاول‌های بزرگ پرداخت.

فصل تابستان با وجود تمام مشکلات، گرما، کم‌آبی و… برای کسانی که تب برنزه کردن دارند، فصلی رویایی است. رونق گرفتن استخرهای روباز از پیامدهای این فصل است. ناگفته نماند رونق گرفتن به این علت نیست که افراد می‌خواهند در این گرما آب‌تنی کنند، بلکه به این خاطر است که می‌خواهند در کنار استخر حمام آفتاب بگیرند و برنزه شوند. به گفته یک متصدی استخر روباز شاید حتی کمتر از ۳۰ درصد از مراجعه‌کنندگان در این فصل شنا و آب‌تنی می‌کنند.

دکتر زهره نیکبخت‌، متخصص پوست و مو و فوق‌تخصص لیزر درباره روش‌های برنزه کردن به شرق می‌گوید: روند برنزه کردن به این ترتیب است که سلول‌های بدن شروع به رنگدانه‌سازی می‌کند و به حالت قهوه‌ای درمی‌آیند یا به‌اصطلاح رنگ تن می‌گیرد، البته برنزه شدن در همه افراد یکسان نیست و بسته به رنگ و نوع پوست متفاوت است.

نیکبخت درباره راه‌های بی‌ضرر برنزه کردن، می‌گوید: بهترین و بی‌خطرترین روش برای برنزه کردن آفتاب گرفتن به طور طبیعی است. افراد می‌توانند با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با spfهای مختلف اشعه مضر آفتاب را گرفته و برنزه شوند، باید از ساعات و زمان کم شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنند. اگر افراد می‌خواهند زودتر برنزه شوند، می‌توانند از یک‌سری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنند که بر روی آنها مدت زمانی‌که برای برنزه شدن طول می‌کشد، نوشته شده است. اسپری‌های اتوبرنزه نیز در دو نوع وجود دارند، یک نوع آن خودبه‌خود به پوست رنگ می‌دهند و به لایه‌های عمیق‌تر آن نفوذ می‌کند. نوع دوم اسپری‌هایی هستند که همراه با آفتاب گرفتن، باعث می‌شود بدن رنگ بگیرد.

وی در ادامه می‌گوید: قهوه، آب‌هویج، آب‌گوجه و… که افراد برای برنزه شدن به بدن خود می‌زنند از جمله موادی است که استفاده از آنها حتی بدون آفتاب گرفتن هم به بدن رنگ می‌دهد. عملکرد آفتاب در این موارد به این‌گونه است که باعث باز شدن منفذهای پوست و سرایت این رنگ‌ها به لایه‌های عمیق‌تر آن می‌شود. بعضی افراد برای برنزه کردن از مواد دیگری مانند بتادین نیز استفاده می‌کنند و به عوارض آن توجهی ندارند. عوارضی از جمله اینکه؛ اگر فردی به ید حساسیت داشته باشد حتی برای ضد عفونی کردن زخم هم نباید از این دارو استفاده کند. بتادین به علت ماهیت ضدعفونی‌کننده‌اش نباید برای مدت زیاد روی پوست بماند زیرا در این حالت باعث خراب شدن پوست می‌شود. بتادین می‌تواند به پوست رنگ دهد ولی ممکن است آن را ابلق و دو رنگ کند.

در گوشه‌های دیگر استخر صحنه‌های جالب دیگری نیز می‌توان دید، یکی در حال مالیدن حنا به بدن خود است، نفر دیگر در حال آماده کردن اکسیر برنزه کننده، کمی آن طرف‌تر فردی آب‌گوجه و آبلیمو را با هم ترکیب می‌کند و دیگر نوآوری‌هایی از این قبیل، در این مکان‌ها در حال به وقوع پیوستن هستند. در اینجا با خودت فکر می‌کنی چرا جوانان ایرانی در زمینه ابداعات دست‌کم گرفته می‌شوند!

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ