امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
خانه » اخبار روز » چینی‌ها در آستانۀ تولید خورشید مصنوعی!

چینی‌ها در آستانۀ تولید خورشید مصنوعی!

چینی‌ها در آستانۀ تولید خورشید مصنوعی!

اخبار گوناگون,خبر های گوناگون,گاز هیدروژنی

متخصصان چینی هفتۀ گذشته موفق به تولید گاز هیدروژنی شدند که ۳ برابر از هستۀ خورشید داغتر است.

به گزارش فرادید به نقل از اکسپرس، نکتۀ مهم این آزمایش این بود که دانشمندان قادر بودند تا این دما، یعنی ۵۰ میلیون درجۀ سانتیگراد، را برای ۱۰۲ ثانیه حفظ کنند.

نتیجۀ این آزمایش یعنی اینکه متخصصان هم‌جوشی هسته‌ای حالا یک گام جایگزینی سوخت فسیلی با انرژی هسته‌ای بی‌نهایتی که با گازهایی با دمای بسیار بسیار تولید می‌شود، نزدیکتر شده‌اند.

تاکنون، آلمان پیشگام تلاش برای رسیدن هم‌جوشی هسته‌ای بود. فیزیکدانان این کشور با استفاده از ۲ مگاوات تشعشع مایکرویو توانسته بودند گاز هیدروژن را تا ۸۰ میلیون درجۀ سانتیگراد گرم کنند؛ اما این دما را فقط برای کسری از ثانیه حفظ کرده بودند.

آزمایش هفتۀ گذشته در چین که در انستیتوی علوم فیزیک در هِفِی انجام شد، با استفاده از یک رئاکتور هم‌جوشی مغناطیسی صورت گرفت. این آزمایش جهشی عظیم در پژوهشهای اتمی بود.

این رئاکتور؛ گاز هیدروژن را تا حدود ۵۰ میلیون درجۀ کلوین داغ کرد که با یک انفجار یک بمب گرماهسته‌ای متوسط برابری می‌کند.

این دما را با درون خورشید مقایسه کنید که تخمین می‌زند گرمایی معادل ۱۵ میلیون درجۀ کلوین داشته باشد.

 

اخبار گوناگون,خبر های گوناگون,گاز هیدروژنی

نمایی از داخل رئاکتور هم جوشی هسته‌ای
دانشمندان اروپایی تا کنون به دماهایی بالاتر از این رسیده‌اند، اما از ترس ذوب شدن رئاکتور بوسیلۀ گاز، تنها برای مدت کوتاهی توانسته‌اند ان را حفظ کنند.

فیزیکدانان چینی موفق شدند با استفاده از یک میدان مغناطیسی قدرتمند که گاز را در داخل اتاقک دونات‌شکل معلق نگاه می‌دارد، این دما را برای بیش از ۱ دقیقه حفظ کنند.

مغناطیسم مورد استفاده با بهره‌گیری از سیم‌پیچهای ابررسانای حول سازه و همزمان عبور دادن یک جریان الکتریکی از داخل پلاسما ایجاد شد.

هدف فیزیکدانان چینی رسیدن به دمای ۱۰۰میلیون درجۀ کلوین و حفظ آن برای ۱۰۰۰ ثانبه بود.

با وجود این موفقیت، هنوز ممکن است چندین دهه تا زمانی که فیزیکدانان فناوری لازم را برای تحقق بخشیدن به هم‌جوشی هسته‌ای تکمیل کنند، زمان باقی مانده باشد.

چین اکنون از سایرین در مسابقه برای رسیدن به انرژی شبه‌خورشیدی بی‌نقص جلو زده است.

 

اخبار گوناگون,خبر های گوناگون,گاز هیدروژنی

تکنولوژی ایجاد شده در هفی می‌تواند در رئاکتور گرماهسته‌ای تحقیقاتی بین‌المللی که در حال حاضر در فرانسه در حال ساخت است بکارگرفته شود تا بالاخره راز دستیابی به این انرژی تازه به صورت پایدار شکسته شود.

در سایر نقاط اروپا، آلمان موفق شد تا در مرکز تحقیقاتی ۱ میلیارد یورویی خود در ماه دسامبر ۲۰۱۵ به موفقیتی دیگر برسد و پلاسما را تا ۱ میلیون درجۀ سانتی گراد برای ۱ دهم ثانیه گرم کند.

اخبار علمی – فرادید

akapo.ir

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ