قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
خانه » سلامت » داروهای گیاهی و طب سنتی » زیره ی سیاه با زیره سبز تفاوت دارد؟ کدام لاغر کننده است؟

زیره ی سیاه با زیره سبز تفاوت دارد؟ کدام لاغر کننده است؟

 خواص و مضرات زیره سیاهعوارض زیره برای لاغری.طبع زیره سبز.خواص عرق زیره سبز.تفاوت زیره سبز و سیاه.خواص زیره سیاه.طریقه مصرف زیره سیاه برای لاغری.طریقه مصرف زیره سبز.دمنوش زیره سبز

زیره ی سیاه با زیره سبز تفاوت دارد؟ کدام لاغر کننده است؟

تفاوت زیره سبز و زیره سیاه

پرسش

زیره ی سیاه با زیره سبز تفاوت دارد؟ کدام لاغر کننده است؟

پاسخ

سلام ، دوست محترم در منابع فارسی و سایت های انگلیسی جستجو کردم، ولی تفاوتی بین زیره سیاه و سبز پیدا نکردم. لذا از نظر خواص یکی هستند. در کل عرق زیره باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و از این طریق به سوختن بهتر مواد غذایی و لاغر شدن کمک می کند.
در چند منبع فارسی و انگلیسی خواص زیره را خواندم. خواص زیر را دارا بود:
۱- افزایش متابولیسم و گرمای بدن
۲- بهبود بیماری‌ها تنفسی مثل برونشیت و آسم
۳- حفظ سلامتی معده و روده، کبد و کلیه‌ها
۴- خاصیت مشابه آنتی هیستامین و در نتیجه جلوگیری از لخته شدن خون
۵- ارتقاء عملکرد سیستم ایمنی بدن
۶- پیشگیری از سرطان

سلیر خواص داروئی زیره را برایتان بیان می کنم:
۱) قابض و خشک کننده است.
۲)ضد تشنج است .
۳)برای برطرف کردن بیماری صرع مفید است.
۴)در دفع گاز معده موثر است.
۵)قاعده آور است.
۶)عرق آور است.
۷)برای رفع برونشیت از دم کرده زیره استفاده کنید .
۸)برای برطرف کردن سوءهاضمه مفید است.
۹)ترشحات زنانگی را برطرف می کند.
۱۰)برای تحریک اشتها، زیره سبزه را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا بخورید .
۱۱)برای برطرف کردن قطره قطره ادرار کردن زیره را تفت داده و سرخ کنید و سپس با آب بخورید .
۱۲)برای رفع نفخ روده و معده می توانید دم کرده زیره را تنقیه کنید .
۱۳)برای التیام زخم چشم ، دانه های له شده زیره سبز را در آب برنج خام خیس کرده و سپس مایع بدست آمده را قطره قطره روی زخم چشم بریزید.
۱۴)هنگامیکه اطفال شیر خوار دل درد دارند و نفخ در شکم شان پیچیده ،چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم آنها را ماساژ دهید .
۱۵)و بالاخره زیره را در غذاهایی که نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده کنید .

طرز استفاده:
دم کرده زیره : مقدار ۵ گرم زیره را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۱۰ دقیقه دم کنید .
مخلوط با عسل : گرد زیره را به مقدار یک گرم عسل مخلوط کرده و استفاده کنید .
اسانس زیره : این اسانس را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری کنید . مقدار مصرف آن ۲ قطره در یک لیوان آب نیم گرم می باشد.

مطلبی را نیز از کتاب “خواص خوراکی ها ” ، نوشته : دکتر غیاث الدین جزایرى برایتان می فرستم که خواص زیره از زبان خود زیره بیان شده است. بنابراین از طرز گفتاری متن تعجب نکنید.
من ((زیره )) هستم :
من سوغات کرمان زیره هستم . در فارسى به من ((زیره ))، در عربى به من ((سنوت )) مى گویند و در کتاب هاى گیاه شناسى قدیم ((کمون )) خوانده شده ام ، و در زبانهاى اروپایى نام من با کمى تغییر از کمون گرفته شده است ، زادگاه اولیه نوع سیاه من کرمان است واینکه بعضى از مولفین اروپایى و مترجمین ایرانى منشا مرا مصر علیا نوشته اند صحیح نیست ، فقط نوعى از ما که به کمون نبطى معروف است از قدیم در سواحل رودخانه نیل خاکسترى است فرق بسیار است . از جمله اینکه من شکم را جمع مى کنم و نوع نبطى به آن لینت مى دهد. زراعت من به آب زیاد احتیاج ندارد و کشاورزان کرمان به جاى اب وعده آنرا مى دهند در صورتى که محصولى که در کنار رودخانه نیل به عمل مى آید. از آب زیادترى بهره مند مى شود.
خاصیت هورمونى و ضد عفونى کننده و قدرت میکرب کشى من خیلى زیادتر از انواع دیگر است ، من داراى انواع مختلف به رنگهاى سیاه ، سبز، صورتى ، زرد و قهوه اى و سفید خاکسترى هستم .
بذر انواع ما بیضى دراز است و همگى داراى یک اسانس روغنى فرار مخلوط از چند ترکیب دارویى و مواد موثره بوده و همراه آن مقدارى تانن – رزین – صمغ و نوعى الکل و ترکیبات کوچک ازت دار است . اروپاییان مرا مانند ادویه به غذا میزنند و پنیر را با آن خوشبو و حفظ مى نمایند و یک نوع نان با آن مى پزند و اعراب بذر ما را با عسل و فلفل مخلوط کرده ، معجونى جهت تقویت قوه باه درست مى کنند. میوه من استعمال داخلى دارد و هم خارجى – بادشکن و جمع کننده رطوبت است ، مقوى معده – امعاء کبد بوده ، اشتها را تحریک مى کند. جلوى سکسکه را میگیرد، ورم طحال و اسهال را معالجه مى کند. به علت داشتن هورمون جنسى ، شهوت را بر مى انگیزد و شیر مادران را زیاد مى کند. عادت ماهانه زنان را باز مى کند و به موقع آنرا بند مى آورد. عرق را زیاد مى کند و بوى بد آنرا برطرف مى سازد. پرندگان مخصوصا کبوتر به بوى دانه سیاه من علاقمندند و اگر آنرا در لانه کبوتر بگذارید، زود مانوس شده و هر کبوترى که بوى آنرا بشنود، به سوى لانه مى آید و از آن گریزانند. اگر آب خیسانده مرا به چوب بمالید، موریانه نخواهد خورد و اگر آنرا بر بدن بمالید، شپش در لباس رشد نخواهد کرد و در این مورد پیشینیان غلو کرده اند. نوشته اند اگر بدن نوزادى را هنگام تولد با آب زیره

منبع تبیان

عرق زیره بهترین لاغر کننده+مقدارمصرف

خواص و مضرات زیره سیاه

تفاوت و تاثیر زیره سبز و زیره سیاه در لاغری

خواص دارویی زیره و خواص درمانی آن

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ