خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
خانه » دسته‌بندی نشده » در سال ۹۵ – ۱۳۹۵ چه خودرو هایی وارد بازار می شود؟

در سال ۹۵ – ۱۳۹۵ چه خودرو هایی وارد بازار می شود؟

اخبار خودرو, خودرو

در سال 95 - 1395 چه خودرو هایی وارد بازار می شود؟

در شرایطی گفته می‌شود، بازار آینده شرایط متفاوت‌تری نسبت به سال جاری خواهد داشت که تاکنون محصولات تولیدی به‌صورت دقیق مشخص نشده است؛ اما براساس قراردادهای منعقد شده خودروسازان داخلی با شرکایشان و قراردادهایی که در سال آتی منعقد خواهد شد، پیش‌بینی می‌شود بین ۶ تا ۱۰ مدل جدید خودرو وارد بازار شود؛ بنابراین هر قدر تا پیش از این بازار خودرو از بی‌تنوعی محصولات رنج می‌برد، اما قرار است خودروسازان با تولید این تعداد خودرو جدید، سبد محصولات خود را توسعه دهند. براین اساس، برنامه شرکت‌های خودروساز توسعه محصول در دو بخش همکاری‌های بین‌المللی و توانمندی‌های داخلی است. شرکت ایران‌خودرو در بخش همکاری‌های بین‌المللی قصد همکاری با برخی از خودروسازان خارجی را دارد که شاخص‌ترین آنها شرکت فرانسوی پژو است که بعد از اجرای برجام نیز قرارداد تولید مشترک این شرکت با ایران خورد و به امضا رسید.

براساس این قرارداد دو شرکت قصد دارند در همکاری مشترک خود به تولید محصولات پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ بپردازند. بنا به گفته مدیران ایران‌خودرو، محصولات پژویی این شرکت بین ۵۸ تا ۷۷ میلیون تومان قیمت خواهند داشت. محصولات جدید این شرکت در پایان سال ۹۵ وارد بازار خواهند شد، اما ایران‌خودرو برای تنوع بخشیدن به بازار خود، از اوایل سال ۹۵ خودروی i207 را روانه بازار خواهد کرد این خودرو نیز ۴۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.همچنین یکی از مهم‌ترین شرکای ایران‌خودرو که در شرایط کنونی نیز مذاکرات با آن در حال انجام است، شرکت ایتالیایی «فیات» است. این برند ایتالیایی به تولید خودروهای ارزان معروف است، بر این اساس بسیاری از کارشناسان فیات را یکی از مهم‌ترین شرکای ایران‌خودرو می‌دانند؛ به‌طوری‌که آبی‌های جاده مخصوص قصد دارند در همکاری با این شرکت به تولید خودروهای ارزان‌قیمت بپردازند. آنگونه که به‌نظر می‌رسد ایران خودرو قصد دارد سه محصول این شرکت با نام «اپسیلون»،«فیات ۵۰۰ » و «پاندا» را تولید کند.

دیگر شریک ایران‌خودرو که قرار است محصولات تازه آن جان تازه‌ای به بازار خودرو دهد، شرکت ژاپنی «سوزوکی» است.محصول همکاری ایران‌خودرو با این شرکت در سال‌های گذشته ویتارا بود، با این حال در آینده نزدیک این شرکت قصد دارد به توسعه تولیدات خود در همکاری مشترک با ایران‌خودرو بپردازد. بر این اساس تولید محصولات دیگری از جمله «سوئیفت»، «ویتارای جدید» و «سیاز» نیز در برنامه تولید این شرکت قرار دارد.

یکی دیگر از شرکای ایران‌خودرو شرکت فرانسوی «رنو» است که تاکنون تکلیف آن مشخص نشده است و بنا به گفته‌هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو مشخص شدن وضعیتش منوط به مذاکرات این شرکت با سایپا است. با این حال به‌نظر می‌رسد، تولید دو خودروی «کیلیو» و «کپچر» در این شرکت صورت بگیرد که در صورت نهایی شدن قرارداد ممکن است این خودروها در پایان سال ۹۵ یا سال بعد از آن وارد بازار شوند. یکی دیگر از برنامه‌های سال آینده شرکت‌های خودروساز تکیه بر توانمندی داخلی است؛ به‌طوری‌که شرکت ایران‌خودرو قصد دارد محصول پروژه «ایکس۴۰۹» را که همان دنای جدید است در سال ۹۵ وارد بازار کند.

برنامه توسعه محصول گروه خودروسازی سایپا برای سال ۹۵ نیز در دو بخش همکاری‌های بین‌المللی و توانمندی‌های داخلی است. این شرکت در بخش همکاری‌های بین‌المللی قصد دارد با شرکای خود برخی محصولات را به تولید برساند. هر چند این شرکت تاکنون قرارداد تولید مشترکی با هیچ یک از شرکت‌های خودروساز بین‌المللی را به امضا نرسانده است اما آن‌گونه که گفته می‌شود، تولید مشترک با شرکت‌های سیتروئن، رنو، نیسان و کیا در برنامه این شرکت قرار دارد. هر چند مذاکرات شرکت سایپا با سیتروئن برای تولید مشترک طولانی شده، اما آنگونه که شنیده می‌شود، در جریان مذاکرات میان این دو شرکت تولید محصول C4 نهایی شده است. این دو شرکت پیش از این قرار بود خودرویی در کلاس C در سایپا تولید کنند که به‌دلیل تشدید تحریم‌ها این قرارداد عملی نشد. با این حال در مذاکرات اخیر دو شرکت تولید C4 نهایی شده که بعد از امضای قرارداد این خودرو روانه بازار ایران خواهد شد.

محصول دیگر شرکت سایپا، تولید خودروی «داستر» شرکت رنو است. آن‌گونه به‌نظر می‌رسد که تولید این خودرو برای ورود به بازار نهایی شده است. یکی دیگر از شرکای سایپا، شرکت کره‌ای «کیا» است و خبر می‌رسد که علاوه‌بر سراتو تولید اسپورتیج نیز در برنامه تولیدی این شرکت قرار دارد. نیسان یکی دیگر از شرکای شرکت سایپا است که تاکنون درخصوص محصولات جدید آن برای ورود به بازار ایران صحبتی به میان نیامده است. یکی دیگر از تولیدات آینده شرکت سایپا خودروی «ساینا» است که این خودرو نیز توسط متخصصان این شرکت طراحی و تولید شده، قیمت این محصول ۲۷ میلیون تومان است.

مرسی از دنیای اقتصاد

akapo.ir

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ