ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
خانه » تازه های مذهبی » احکام دینی » حکم لاک زدن روی ناخن های دست و پا برای نماز چیست؟

حکم لاک زدن روی ناخن های دست و پا برای نماز چیست؟

حکم لاک زدن روی ناخن های دست و پا برای نماز چیست؟ اگر در وضو ناخن های پا جز یک انگشت از هر پا لاک داشته باشد آیا ایرادی دارد؟

توضیحات کارشناس:

خالق علیم و حکیم در آیه ۶ سوره مبارکه مائده مؤمنین را فرمان داده است: چون خواهند برای نماز برخیزند، صورت‌ و دست‌ها را تا آرنج بشویند و سر و پاهای خویش را تا برآمدگی پا مسح کنند.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاَهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَ أَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَ امْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ وَ إِنْ کُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُوا وَ إِنْ کُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیداً طَیِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَ أَیْدِیکُمْ مِنْهُ مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لٰکِنْ یُرِیدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَ لِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿۶﴾

پس به حکم قرآن کریم وضوء شرط صحت و درستی نماز است؛ و خود آداب و احکامی دارد که بخشی از آن در کتاب الله الکریم آمده است و بخش دیگر را در سنت باید جستجو کرد. از جمله شرایط وضوء این است که، چیزی که حاجب و مانع شستن است بر اعضاء وضوء نباشد. «مسأله ۱۰- یجب رفع ما یمنع وصول الماء او تحریکه بحیث یصل الماء الی ما تحته…» (تحریر الوسیله ج ۱، فصل فی الوضوء)

به همین دلیل لاک داشتن ناخن های دست سبب بطلان وضو می باشد. لکن کیفیّت مسح متفاوت است زیرا که بر خلاف شستن صورت و دست‌ها، در مسح پا، مسح تمام پهنای روی پا واجب نیست به همین جهت است که مسح کشیدن از روی یک انگشت پا، هر کدام که باشد کفایت می کند و لاک داشتن بقیه انگشتان پا به صحت وضو ضرری نمی زند. از این رو در مسأله ۲۵۲ توضیح‌المسائل امام س عبارت «… از سر یکی از انگشت‌ها…» به کار رفته است.

«مسأله ۲۵۲- پس از مسح سر، باید با ترى آب وضو که در دست مانده است، روى پاها از سر یکى از انگشت‌ها تا برآمدگى روى پا، مسح شود.»

و  یا در کتاب “العروه الوثقی مع تعالیق الامام الخمینی” ص ۱۰۵ چنین آمده است که:

«و یکفی المسمّىٰ عرضاً و لو بعرض إصبع أو أقلّ، و الأفضل أن یکون بمقدار عرض ثلاث أصابع، و أفضل من ذلک مسح تمام ظهر القدم»

تحریر الوسیله نیز تصریح دارد در مسح پاها، بنا بر اقوا از نظر طول، مسح از سر انگشتان تا برآمدگى روى پا کفایت مى‌کند؛ اگر چه مسح تا مَفصَل احتیاط مستحب است و اما از نظر پهنا اندازه معین ندارد؛ بنا بر این به اندازه‌اى که مسمای مسح محقَّق شود کافى است و افضل بلکه احتیاط مستحب این است که مسح پا با تمام کف دست باشد. (مراجعه شود به تحریر الوسیله، ج ۱، فصل فی الوضوء، مسأله ۱۵)

آیا وضو یا غسل اگر ناخن دست و پا لاک داشته باشد، صحیح است؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
وجود لاک روی ناخن های دست، چون مانع از رسیدن آب است، وضو با آن صحیح نیست. در مسح پاها، اگر یکی از انگشت های پا (غیر از انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روی آن انگشت مسح کند، وضو صحیح است. اما در غسل، اگر لاک روی ناخن دست یا پا باشد، چون مانع از رسیدن آب است، غسل صحیح نیست.(۱)

آیات عظام آقایان: امام خمینی، امام خامنه ای، سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، نوری همدانی، سبحانی، بهجت، فاضل لنکرانی:
وجود لاک روی ناخن های دست، چون مانع از رسیدن آب است، وضو با آن صحیح نیست. در مسح پاها، اگر یکی از انگشت های پا (حتی انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روی آن انگشت مسح کند، وضو صحیح است. اما در غسل، اگر لاک روی ناخن دست یا پا باشد، چون مانع از رسیدن آب است، غسل صحیح نیست.(۲)

امّا رنگ کردن ناخن ها با حنا یا رنگی که جرمیّت (مانعیت از رسیدن آب) نداشته باشد، اشکالی برای وضو و غسل ایجاد نمی کند.

پی نوشت:
۱. آیت الله مکارم شیرازی، احکام بانوان ، م۶۵
۲. رساله ۱۶ مرجع، جد۱، احکام وضو، مساله ۲۵۲.

soalcity.ir

imam-khomeini.ir

حکم وضو با ناخن کاشته شده.لاک مخصوص نماز.نظر آیت الله صانعی در مورد لاک ناخن.لاک ناخن پا برای غسل.ایا لاک زدن گناه است.لاک نمازی.خرید لاک نمازی.نماز خواندن با لاک صانعی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ