مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
خانه » تازه های مذهبی » احکام دینی » تفاوت مذی و وذی و منی چیست؟|تازه های مذهبی

تفاوت مذی و وذی و منی چیست؟|تازه های مذهبی

تفاوت مذی و وذی و منی چیست؟ودی چیست.منی در زنان چیست؟.خوردن مذی.اب مذی.مذی در زنان.رنگ مذی.مذی نجس است.مذی اسپرم دارد؟

تفاوت مذی و وذی و منی چیست؟|تازه های مذهبی

تفاوت مذی و وذی و منی چیست؟|تازه های مذهبی

سوال یک:

تفاوت مذی و منی در زن چیست؟ می خواهم بدانم ترشحاتی که از زن خارج می شود به چند دسته تقسیم می شوند و کدام نجس هستند و کدامها پاک هستند و کدامها به غسل جنابت نیاز دارند؟

 

پاسخ:سوال یک:

آبی که گاهی بعد از ملاعبه و بازی کردن از انسان خارج می شود و به آن «مَذی» می گویند پاک است. و نیز آبی که گاهی بعد از منی بیرون می آید و به آن «وَذی» گفته می شود و آبی که گاهی بعد از بول بیرون می آید و به آن «وَدی» می گویند، اگر بول به آن نرسیده باشد، پاک است. و چنانچه انسان بعد از بول استبراء کند و بعد آبی از او خارج شود و شک کند که بول است یا یکی از اینها، پاک می باشد.[۱]

همه ی این آبها در صورتی که مجرا، آلوده به بول و منی نباشد پاک است و وضو و غسل را هم باطل نمی کند[۲]. در نتیجه، مایع خارج شده اگر بول نیست و مشخصات منی را ندارد ممکن است یکی از اقسام سه گانه (ودی، وذی و مذی) باشد. این رطوبت ها و ترشحات چه در زنان و چه در مردان پاک است و نیازی به شستن و غُسل ندارند؛ مگر اینکه یقین کند که بول یا منی است.

بدیهی است هر زمان که از انسان منی خارج شود، در خواب یا در بیداری؛ در اثر فکر و یا با انجام عمل خاصی مثل استمنا و یا نزدیکی، در تمام این موارد غسل جنابت بر انسان واجب می شود.

در نتیجه ترشحاتی که در اوج لذت از زن خارج می شود منی است ولی اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه، حکم به منی نمی شود و سایر ترشحات که لذت را به همراه ندارد مذی و پاک می باشد.

در عروه الوثقی آمده است: ترشحات زنانه پاک است و غسل ندارد، مگر آن که یقین کند بول یا منی است.[۳]

همه ی مراجع عظام (به جز آیات عظام تبریزی، بهجت و نوری): خروج ترشحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذت جنسی) باشد، حکم به جنابت آنان می شود و لازم نیست با جستن بیرون آید و بدن سست شود و اگر بدون شهوت باشد، حکم به منی نمی شود، مگر آن که از راه دیگری یقین کند منی است.[۴]

آیت الله العظمی بهجت: خروج ترشحات زن اگر همراه با شهوت (اوج لذت جنسی) باشد و با جستن بیرون آید، حکم به منی می شود و اگر هیچ یک از دو علامت و یا یکی از آنها را نداشت، حکم به منی نمی شود، مگر آن که از راه دیگری یقین کند منی است.[۵]

آیات عظام تبریزی و نوری: خروج ترشحات زن اگر همراه با شهوت خاصی(اوج لذت جنسی) باشد و بدن پس از آن سست شود، حکم به منی می شود و اگر هیچ یک از دو نشانه یا یکی از آنها را نداشت، حکم به منی نمی شود، مگر آن که از راه دیگری یقین کند که منی است.[۶]

آیت الله خامنه ای در خصوص خروج منی از زن می فرماید:

بطور کلی اگر زن به اوج لذّت جنسی برسد و در آن حال مایعی از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب است ولی اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست و سایر ترشحات نیز پاک است.

و امروزه بعضی از متخصصین فن و دانشمندان فیزیولوژی عقیده دارند که منی زن خارج نمی شود و در نتیجه ترشحی به نام منی برای زن وجود ندارد.

پی نوشت:


[۱] توضیح المسائل محشی، امام خمینی)، ج‏۱، ص ۶۳، مسأله ۷۳٫

[۲] توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص۶۳.

[۳] العروه الوثقی، ج ۱، مستحبات غسل الجنابه، مسأله.

[۴] توضیح المسائل مراجع، مسأله ۳۴۶؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۲، سیستانی، تعلیقات علی العروه، ج ۱، غسل الجنابه، الاول، خامنه ای، اجوبه الاستفتاءات، س ۱۷۱٫ صافی، هدایه العباد، ج ۱، مسأله ۱۷۵.

[۵] توضیح المسائل مراجع، مسأله ۳۴۶.

[۶] تبریزی، استفتائات، سوال ۲۴۸.

سوال دو:

سلام من از زمان بلوغ تا چند ماه قبل از ازدواج هر چند به صورت نا مرتب وگاهگاه استمناکردم به همین علت فکر می کردم سیستم جنب شدن من مختل شده وبا مختصری تحریک حتی با صحبت یا مشاهده صحنه های محرک آبی از من بیرون می آمد که من فکر می کردم منی هست وغسل می کردم اما حالا که ۶ سالی هست ازدواج کرده ام وصاحب بچه هم شده ام در کتابی مطالعه کردم که تنها آبی که بعد از تحریک شدید آنهم با فشار بیرون بپاشد منی است وغسل دارد واگر غیر از این باشد مذی یا وذی است وپاک می باشد واین در حالی است که من این چند سال بعد از تماس بدن همسرم فکر می کردم جنب شده ام وغسل می کردم حال می خواهم بپر سم آیا منظور از جستن همان پاشیدن به بیرون است یا اینکه در داخل آلت با جستن بیرون بیاید هر چند آرام از آلت خارج شود وبه بیرون نپاشد چون ملاک برای من در این چند سال با شهوت بودن و با جستن { دقت شود جستن داخل آلت ونه پاشیده شدن به بیرون } از داخل آلت به بیرون آمدن را ملاک منی بودن وجنب شدن می دانسته ام حال آیا این چند سال من اشتباه می کرده ام وتکلیف نمازهایی که با غسل جنابت خوانده ام چیست؟

پاسخ:سوال دو:

– «مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى کردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.
«وذی» یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.
اما «منی» عبارت از مایعی است که درهنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه های دارد:
نشانه های خروج منی در مردانی که مریض نیستند، دو تا است:
۱- باجستن و پرش خارج می شود.
۲- همراه با لذت و شهوت (یعنى لذّت و خوش آمدن) خارج می شود.
معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شودو به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی می باشد.
اگر رطوبتی از انسان خارج شود و شک کند که منی است یانه و هیچ یک از این دو نشانه یا بعضى از این دو نشانه را نداشته باشد، حکم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمی کند و وضو را هم باطل نمی کند.
۲- اگر یقین دارید که در گذشته جنب نبوده اید و با خارج شدن مذی غسل جنابت می کردید و با آن غسل بدون وضو نماز می خواندید، نمازهایی که خوانده اید باطل است و به مقداری که یقین دارید با این نوع غسل بدون وضو نماز خوانده اید همان مقدار نماز را قضا کنید.
ولی اگر یقین ندارید که بدون جنابت، غسل کرده اید نماز هایی که خوانده اید صحیح است.
انسان با دو چیز جنب می شود و اگر جنب شود باید غسل جنابت کند : اوّل جماع (آمیزش جنسى) دوم بیرون آمدن منى، چه در خواب باشد یا بیدارى، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بى‌شهوت.
اگر انسان جماع کند و به اندازۀ ختنه‌گاه یا بیشتر داخل شود، مرد و زن هر دو جُنُب مى‌شوند، خواه بالغ باشند یا نابالغ، منى بیرون آید یا نه. این در صورتى است که جماع در قُبُل (جلوی )باشد و اگر در دُبُر(عقب) باشد بنابر احتیاط واجب باید جمع کند بین غسل و وضو.(۱)
پی نوشت:
۱٫ آیت الله مکارم، توضیح المسائل، مسأله ۷۹ و ۳۶۱و۳۶۴٫

 

منابع..hawzah.net—-pasokhgoo.ir

چگونگی انجام غسل جنابت به طور کامل؟|طریقه ی انجام غسل از طریق دوش حمام

راه تشخیص منی در دختران|نشانه های منی در دختران|تفاوت مذی و منی در زن

بهترین ماه برای بارداری از نظر اسلام,وبهترین روز و چه ساعتی می باشد؟!!!

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ