كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
خانه » اخبار روز » اخبار جامعه » آیا وزارت ارشاد موسیقی رپ را به رسمیت می‌شناسد

آیا وزارت ارشاد موسیقی رپ را به رسمیت می‌شناسد

آیا وزارت ارشاد موسیقی «رپ» را به رسمیت می‌شناسد؟

 

 موسیقی رپ بعنوان یک سبک چالش برانگیز و پرحاشیه معرفی شده است که از ابتدای ورود به کشور معمولا از فعالیت فعالان این سبک استقبال نمی‌شد و این بدلیل تخلفات و فعالیت های زیر زمینی در قالب موسیقی های بی کیفیت و نوشته ها و متن های ضعیف بوده و وزارت ارشاد هم در دوره های مختلف بارها با فعالیت این خوانندگان مخالفت کرده تا جایی که گاهی از سوی برخی مقامات مسئول عنوان شده که «موسیقی ای با نام و محتوای رپ در جمهوری اسلامی ایران سابقه مجوز نداشته و در آینده  هم نخواهد داشت.

سال گذشته نیز انتشار آلبوم «کاوه عابدین» به عنوان «نخستین آلبوم مجاز با سبک رپ» مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و پیش از این نیز خبر دریافت مجوز اشعار آلبوم «اردلان هوشمند» بازتاب‌های زیادی را در فضای موسیقی در پی داشت تا سرانجام «پیروز ارجمند» مدیر کل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد ضمن تائید روند اعطای مجوز به موسیقی رپ در قالب عنوان «گفتآواز»، عنوان کند: «فرهنگ غنی نواها در ایران پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد. ما این نوع خوانش را سالها قبل در فرهنگ کشورمان با عنوان «ترتیل خوانی» داشتیم که جوامع اروپایی و آمریکایی آنرا به شکل مدرن شده اش رپ نامگذاری کرده اند.

اما این روزها خبری در خصوص دریافت مجوز یک موسیقی رپ یا همان “گفتاواز” رسیده که به نظر می رسد ارشاد با تغییر نام این سبک به نوعی با موجودیت رسمی آن موافقت کرده و آن را به رسمیت شناخته است.

در این خصوص و برای رفع برخی از ابهامات با مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتگویی داشتیم وی در این باره گفت: معیار ارشاد برای مجوز دادن به یک اثر این است که جنبه سازندگی داشته و دارای یک ارزش هنری باشد و فضای جامعه را نسبت به مسائل پیرامونش سیاه و بی هویت نشان ندهد،  همچنین به روحیه امیدواری رونق بیشتری بدهد و واقعیت هایی که وجود دارد را به گونه ای بیان کند که از آن برای اصلاح امور استفاده شود که همیشه این موارد رعایت شده است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات ممکن است از شکل و وضعیت یا نوع کلام ایراد گرفته شود  که آن موارد هم باید به گونه ای با هنجارهای اجتماعی تطبیق داشته باشد.

مرادخانی در این باره افزود: من فکر می کنم با کنار هم قرار دادن این موارد به یک اصولی نزدیک   شدیم که باید چگونه باشیم و تا به الان توانسته ایم که پیشرفت هم داشته باشیم، اما اگر بعضی از این کارها منطبق با برداشت یک جریان خاص از یک مسئله سیاسی و اجتماعی باشد، روی این موضوع بیشتر تامل می کنیم، به همین دلیل تا به این اصول دسترسی پیدا نکنیم مجوزی در این زمینه نمی دهیم.

با توجه به گفته های معاون هنری وزارت ارشاد شاید بتوان از این زاویه هم به موضوع نگاه کرد که این نوع موسیقی هم یک سبک محسوب می شود و شاید اگر دارای معنای مناسب و  یک سری چهارچوب های متناسب با عرف و فرهنگ جامعه باشد، بتوان آن را فتح بابی دانست تا این سبک هم مرسوم شود، اما اکنون که به این قطعه رپ مجوز داده شده است  باید منتظر بود و محتوای این اثر را دید بعد قضاوت کرد، زیرا طبق تجربه هایی که در این زمینه وجود داشته و آثاری که بطور غیرقانونی و بدون مجوز روانه بازار موسیقی شده است روند قابل قبولی را شاهد نبوده ایم، بنابراین دور از ذهن نخواهد بود که وزارت ارشاد با یک نظارت اصولی و صحیح در آینده بتواند با در نظر گرفتن فاکتورهای این سبک موسیقی و با اتخاذ راهی صحیح خبرهای جدیدی از به رسمیت شناختن این سبک موسیقی ارائه کند.

 

 

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


کپی برداری از مطالب آن، تنها با ذکرلينكمنبع مجاز می باشد. مسئولیت محتوای کتابها به عهده نگارنده بوده و مجله سه تيا هیچ مسئولیتی را در این خصوص نمی پذیرد - طراحی شده توسط پارس تمز-انتشار توسط تولز کمپ